SODOBNA NARAVNA GRADNJA

Maya Guesthouse, sodobna naravna gradnja, hiša iz slame, slamnate bale, lesena hiša, arhitekt naravna gradnja, projektiranje, naravna gradnja, gradnja z naravnimi materiali

Nastanitveni objekt Maya Guesthouse v Švici. Objekt je narejen po metodi lesene nosilne konstrukcije in slamnatih bal, ki so v tem primeru širine kar 1,2m. Objekt spada med t.i. superizolirane stavbe. Zunanji in notranji ometi so ilovnati, kritina pa je iz lesenih klanih skodel. Hotel je odprl svoja vrata leta 2012 in je prvi primer hotela, izoliranega v celoti iz slamnatih bal v Evropi. Avtor objekta je arhitekt Werner Schmidt.

Torej, kaj je to „Sodobna naravna gradnja“?
To je gradnja bivališč in drugih objektov iz naravnih, nepredelanih, “živih” materialov/gradiv. Ti materiali so, na primer: ilovica, slama, les, kamen, volna, seno, pesek, mivka, skale…

Zakaj naravna gradnja?
Hiša naj človeka z naravo povezuje in ne ločuje. Ljudje smo naravna bitja in najbolje se počutimo v naravi. Narava nam nudi vse kar potrebujemo za živjenje: sonce, vodo, zrak, zemljo, rastline, živali.
Človek si že tisočletja gradi bivališča z namenom, da bi si izboljšal in olajšal življenje. S pomočjo obleke in bivališč lahko živi tudi v predelih, ki so zanj manj optimalni.
Naravna gradnja nudi človeku celostno gledano najboljše, najprijetnejše in najbolj zdravo bivalno okolje.
Zato, ker tukaj čisto vsak priDOBI.

Zakaj sodobna naravna gradnja?
Sodobna naravna gradnja nadaljuje razvoj tradicionalne naravne gradnje, v kateri prebiva človeštvo že od svojih začetkov.
Zasleduje cilje kako z najmanj truda, materialov, časa, dela in posegov v naravo, ponuditi človeku celostno gledano najboljše možno bivalno okolje.

Kje?
Kjerkoli na svetu že smo, si lahko iz lokalnih materialov zgradimo optimalno bivališče.
Primeri:
– V puščavi si gradimo bivališča iz zemlje in peska, ki nas ščitijo pred premočnim soncem.
– V hladnih krajih uporabimo les, ki je dober izolator.
– Na daljnem vzhodu uporabljajo vsestranski bambus, ki ga imajo v izobilju.
– Eskimi uporabljajo ledene kocke.
– V krajih z žitnimi polji uporabljajo slamo.
– V Sloveniji imamo izobilje lesa, slame, ilovice in kamna. Izkoristimo to danost!

Je to prava, resna gradnja?
Stavbe narejene na način naravne gradnje se pravno in zakonsko tretira kot vse ostale stavbe.
Objekti imajo pridobljeno gradbeno in uporabno dovoljenje, vgrajeni materiali in sistemi gradnje so certificirani in testirani. Zagotovljena je zdravstvena, požarna in potresna varnost.
Gradbeno podjetje vam po končani gradnji preda vse potrebne garancije in certifikate.
Na svetu je bilo na način naravne gradnje izvedenih že ogromno enostanovanjskih, večstanovanjskih, apartmajskih, hotelskih in drugih zgradb.

Naravna gradnja je lahko tudi manj resna gradnja. Postavite si hišico na drevesu ali slamnato kolibo za hec. Otroci (in odrasli) bodo (boste) navdušeni!

PREDNOSTI NARAVNE GRADNJE

SLABOSTI NARAVNE GRADNJE