ZDRAVJE

narava, zdravje, naravni materiali, naravna gradnja, gradnja z naravnimi materiali

bivanje v naravi, zdravo bivanje, kampiranje, naravna gradnja, gradnja z naravnimi materiali

Človek se najbolje počuti zunaj, v naravi, zato je tako lepo, naprimer, poleti kampirati.

Človek že od samega začetka živi v naravi, med naravnimi materiali. Dobesedno zrasel je iz njih, zato so mu tako blizu. So kot nekakšna podlaga na kateri lahko uspeva.

Ali veste, da obstaja medicinski izraz (bolezen): “Sindrom bolnih sodobnih stavb”?
Sindrom bolnih stavb je dejstvo, ki ga priznava tudi Svetovna zdravstvena organizacija – WHO. V angleščini se terminu pravi: SBS oz. Sick building syndrome. Vzroki za sindrom bolnih stavb so lahko:

  • neustrezno ogrevanje in prezračevanje
  • izpusti (outgassing)
  • hlapne organske spojine (VOC – volatile organic compounds)
  • plesni

Tisočletja sožitja med človekom in naravnimi materiali ter ustrezna vgradnja so garancija, da ne bo prišlo do negativnih presenečenj, kot se to dogaja pri nekaterih umetnih materialih: azbest je kancerogen, nekatere vrste plastike so strupene, laki, barve, lepila, plini iz stiropora itd. hlapijo, povzročajo alergije, glavobole, depresije, izčrpanost, utrujenost, bivanje med armirano-betonskimi stenami človeku škodi…
Seveda ni nujno, da je vse novo in umetno slabo. Prav tako ni vse kar najdemo v naravi brezpogojno dobro za človeka (rdeča mušnica naprimer).
Za vse gradnje pa velja, da je za zdravje zelo pomembno dovolj pogosto zračenje prostorov v katerih bivamo.
Naravne gradnje so paroprepustne, vlaga in vonjave se tako iz prostorov prosto izločajo skozi stavbni ovoj navzven. Paroprepustnost je bistvenega pomena za ugodno mikroklimo, zdravje in dobro počutje.  Naravni materiali imajo sposobnost, da začasno zadržijo veliko vlage (cca. 10 krat več kot umetni) in jo kasneje ponovno vrnejo v prostor. Tako uravnavajo vlažnost v prostoru. Prevelika vlažnost povzroča namreč rast plesni, kar je zdravju škodljivo.

One thought on “ZDRAVJE

  1. Pingback: PREDNOSTI NARAVNE GRADNJE – Naravnahiska

Comments are closed.