LESENA GRADNJA, BRUNARICA – predstavitev

lesena hiša, brunarica, naravna hiška, arhitekt naravna gradnja, les, naravna gradnja, gradnja z naravnimi materiali

Slika1: Na sliki je primer čudovite brunarice iz pravokotnih brun

Opis
Leseno gradnjo lahko razdelimo v grobem na dva tipa:

1.    Skeletna gradnja ( leseni okvir)
Na temelje postavimo leseno nosilno konstrukcijo. Konstrukcija je sestavljena iz lesenih stebrov, pokončnikov, prečnih nosilcev, ročic. Uporabimo lahko masiven ali lepljen les. Med nosilne elemente vgradimo toplotno izolacijo, z obeh strani pa stene zapremo z lesenimi deskami. Za toplotno izolacijo lahko uporabimo slamo, slamnate kocke namočene v blato, seno, ovčjo volno, lesno volno, konopljina vlakna itd. Lesene deske, s katerimi zapiramo zidove, so lahko različno obdelane in montirane. S prekrivanjem nepravilnih desk lahko naprimer ustvarimo zanimiv dekorativen izgled.

2.    Masivna lesena gradnja (gradnja iz brun, moralov ali masivnih plošč, ki so lahko mozničene, žebljane, vzporedno ali križno lepljene itd.)
Nosilne stene naredimo tako, da bruna zlagamo eno na drugo, na vogalih pa jih stikujemo z izbrano lesno zvezo. Bruna so obdelana masivna lesena debla in med seboj se morajo prilegati tako, da tesnijo. Kljub temu, da je les dober izolator, bi potrebovali bruna premera 60 cm, da bi dosegali nizkoenergijske ali pasivne zahteve glede toplotne prehodnosti skozi stene. Zato pri sodobnih brunaricah v steno vgradimo tudi sloj poljubne toplotne izolacije. Sloj toplotne izolacije se lahko vgradi na notranji, na zunanji strani zidu ali v primeru dvojne stene med stenama, najbolje pa je med stenama, ker na ta način tako v notranjosti kot v zunanjosti izkoristimo vse prednosti lesenih brun. Je pa ta način najdražji.

lesena hiša, brunarica, permakultura, lesena hiška, naravna gradnja, gradnja z naravnimi materiali

Slika 2,3: Prelep primer domače brunarice iz Destrnika pri Mariboru. Stene so iz okroglih brun, toplotna izolacija strehe je iz slamnatih bal. Avtor je naravni graditelj Robert Klemensberger.

lesena hiša, brunarica, permakultura, lesena hiška, naravna gradnja, gradnja z naravnimi materiali

Primeri v Sloveniji in po Evropi
Lesene zgradbe imajo izjemno bogato tradicijo tako pri nas kot po ostalih delih Evrope, še posebej v Alpah in Skandinaviji. V Sloveniji je izvedenih že kar nekaj sodobnih lesenih gradenj, še posebej brunaric.

čudovita, lesena hiša, naravni les, naravna hiša, skodle, arhitekt naravna gradnja, naravna gradnja, gradnja z naravnimi materiali

Slika 4: Svetovno znana lesena hiša v Veliki Britaniji. Zgradil jo je Ben Law, ki v njej s svojo družino tudi živi. Hiša je krita z lesenimi skodlami, atraktivna fasada pa je narejena z delno prekrivajočimi lesenimi deskami.

Energijska varčnost
Les je dober izolator, kljub temu pa priporočamo vgradnjo dodatnega sloja izolacije, ker na ta način lahko dosežemo ali presežemo nizkoenergijske zahteve toplotne prehodnosti v steni.

lesena hiša, družinska lesena hiša, naravna hiša, naravna gradnja, gradnja z naravnimi materiali

Slika 5: Primer večje enodružinske lesene hiše

Cena (neto površina z DDV)
Odvisna je od več faktorjev in znaša cca. 900 – 1.200 EUR/m2 (leta 2013), v primeru sodelovanja naročnika lahko manj. Pri brunarici iz okroglih brun pa znaša cca. 1.300 EUR/m2.

lesena hiša, naravni les, naravna hiša, skodle, arhitekt naravna gradnja, naravna gradnja, gradnja z naravnimi materiali

Slika 6: Lep primer nove brunarice iz Soške doline

lesena hiša, naravni les, naravna hiša, skodle, arhitekt naravna gradnja, naravna gradnja, gradnja z naravnimi materiali

Slika 7: Čudovita narava in les

LESENA GRADNJA, BRUNARICA – prednosti/slabosti

One thought on “LESENA GRADNJA, BRUNARICA – predstavitev

  1. Pingback: LESENA GRADNJA – Naravnahiska

Comments are closed.